Apple iPhone 5S – egy nyomógombos telefon áráért

Az Apple iPhone 5S modell 2013-ban jelent meg, 4,0 hüvelykes kijelzővel rendelkezik, maga a készülék mérete pedig 123,8 x 58,6 x 7,6 mm.

Specifikációk:
Kijelző: 4,0 hüvelyk, IPS LCD
Tárhely: 16 GB, 32 GB, 64 GB
RAM: 1 GB
Processzor: kétmagos 1,3 GHz-es ciklon (ARM v8 alapú)
Hátlapi kamera: 8 MP
Előlapi kamera: 1,2 MP
Akkumulátor: Li-Po 1560 mAh, nem eltávolítható
Érzékelők: ujjlenyomatolvasó, giroszkóp, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, iránytű

Az iPhone 5S az egyik legrégebbi mobiltelefon, amiről használt tesztet írok. Ennek az oka, hogy ez a modell sok szempontból úttörőnek számított, rengeteg szolgáltatást tudott, ami ma bár természetes, de 2013-ban újdonságnak számított. Többek között ez volt az első iPhone, ami 64 bites architektúrát használt, továbbá ebben volt előszőr Touch ID, azaz Home gombba szerelt ujjlenyomat olvasó.

Ez a telefon eredetileg iOS 7-el jelent meg, melyet az évek során iOS 12.5.6-ra frissítettek, ami 2023 január 23.-i verzió, azaz az Apple közel 10 évig adott ki hozzá szoftverfrissítéseket. Sajnos azonban már ennél többre nem számíthatunk, de ez a mobil még így is jó pár feladatot el tud látni. Többek között használhatjuk média lejátszóként, navigációhoz, vagy akár weboldalakon is böngészhetünk vele (utóbbi kicsit lassú lesz a régi hardver miatt, de működni fog vele). Az iOS 12-es verzióra viszont már nem tudunk minden alkalmazást telepíteni, legfeljebb régi verziókat, ha előzőleg már letöltöttük, ezért nagyobb részt sajnos be kell érjük a gyárilag előtelepített alkalmazásokkal. Többek között a YouTube sem telepíthető vagy frissíthető rajta, de böngészőből működni fog.

Az iPhone 5S tudja a 4G/LTE hálózatot, ami bár napjainkban alap (sőt, a 3G-t már rég le is kapcsolták), de 2013-ban még nagyon nehéz és költséges volt egy ilyen telefont beszerezni. Ezen felül nem csak a 2,4 GHz-es WiFi szabványt ismeri, hanem a gyorsabb 5 GHz-et is. Tehát hálózati képességek terén a mai napig megállja a helyét.

A kijelző 4,0 hüvelykes, IPS LCD technológiát használ, a felbontása pedig 640 x 1136 pixel, 16:9 képaránnyal. A maximális fényerő 500 nit, ez erős napsütésben is olvasható. A képernyő-test arány kb. 60%, ami a mai telefonokhoz képest rosszabb, nagy a káva, összességében viszont a teljes mérete kisebb és kompaktabb a legtöbb új mobilnál.

Az akkumulátor 1560 mAh, ez bár ma kicsinek hangzik, ugyanakkor a 4 hüvelykes kijelző, és a gyengébb hardver kevesebb energiát is fogyaszt, így – jó akkumulátorral – estig biztos bírni fogja, kevésbé aktív használat esetén tovább is.

A hátlapi kamera felbontása 8 MP, van benne Dual-LED kéttónusú vaku (ami 2013-ban szintén újdonság volt a mobiltelefonoknál, a lényege, hogy a külső fényviszonyok alapján dönti el a rendszer, melyik vakut kapcsolja be). Az objektív minősége jó, így az alacsony felbontás ellenére szép fotókat csinál. Az előlapi 1,2 MP-es kamera azonban inkább csak videóhívásokhoz elég.

Bár az iPhone 5S egy 2013-mas modell, azonban a mai napig megfelelő választás azok számára, akik elsősorban telefonálásra, másod sorban média lejátszásra és alkalomszerűen pár weboldal megtekintésére használják a mobiljukat. A nyomógombos telefon képernyőjéhez képest nagyobb a kijelzője, viszont nem sokkal nagyobb a készülék. Manapság népszerűek a felújított mobiltelefonok, mely hibátlan állapotban és jó akkumulátorral kerül értékesítésre, továbbá garancia is van rájuk. Az árát nézve felújítva alig több, mint egy nyomógombos telefon, így mindenképp jó alternatívát jelent.

Utolsó frissítés: 2024